bajka o bogatym informatyku

Amelia od Świąt Bożego Narodzenia zaczytuje się w swoim gwiazdkowym prezencie, czyli „Baśniach mojego dzieciństwa”. Książka ta pełna jest opowieści o bogatych kupcach i biednych wdowach. To właśnie stąd u naszej małej czytelniczki wzięło się niebywałe zainteresowanie kwestią biedy i bogactwa.

Całkiem niedawno Amelia spytała mnie czy jestem ubogą wdową. Wyjaśniłam jej więc kim jest wdowa oraz wyklarowałam czym różni się bogactwo od ubóstwa. Amelka w wyniku moich tłumaczeń pojęła, iż bogatym jest człowiek, który ma wszystko czego potrzebuje, natomiast ubogi to ten, któremu brakuje na wszystko pieniędzy. Kiedy kilka dni później przypadkiem zabrakło nam drobnych na składkę w kościele z przerażeniem w głosie, oczywiście wcale nie szeptem, stwierdziła, że jesteśmy ubodzy. Oznaczało to, że temat bogactwa i biedy nadal był na tapecie. Rozmawialiśmy więc o tych zagadnieniach przy każdej nadarzającej się okazji, aby go w końcu wyczerpać.

I tak wkrótce, w wyniku wielu w tym temacie rozważań, Amelia sama wymyśliła historię, którą postanowiła mi opowiedzieć. Z wielką powagą zaczęła:

– Pewnego razu żył sobie bogaty informatyk, który miał żonę i dwoje dzieci: córkę Amelię i syna Mieszka. I koniec.

– Tyle? Już koniec? – pytam zdziwiona.

– Tak – odpowiada. – Tyle wystarczy.

– Rozumiem – mówię, choć jak się później okazało chyba wcale nie zrozumiałam co autor miał na myśli. Na szczęście na wyjawienie sensu tej krótkiej historii nie musiałam czekać długo.

Stało się to jeszcze tego samego dnia wieczorem, kiedy bogaty informatyk (czytaj: mój mąż) wrócił do domu z pracy. Rozglądając się po mieszkaniu rzucił uwagę pozostałym domownikom:

– Słuchajcie, czy my naprawdę jesteśmy tak bogaci, żeby światła były zapalone w całym domu?

– Oczywiście tato, że jesteśmy bogaci – błyskawicznie podchwyciła temat nasza specjalistka od statusów materialnych.

– Tak? – zdziwił się mój mąż.

– Tak tato, mamy siebie!

 

Zakończenie bajki samo ciśnie mi się na usta:

      I żyli długo i szczęśliwie.

 

Comments

comments

2 myśli na temat “bajka o bogatym informatyku

Możliwość komentowania jest wyłączona.