Zielona Góra i trening umiejętności społecznych

Pierwszy turnus rehabilitacyjny w tym roku mamy już za sobą. Na przełomie stycznia i lutego wspólnie z ekipą TUS Katarzyna Mierzejewska oraz Pracownią TUS Magdalena Godlewska, już po raz szósty, spędziliśmy intensywny tydzień, tym razem w Zielonej Górze. Tematem przewodnim turnusu była kwestia: jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami rówieśników.

Zajęcia dla dzieci odbywały się w dwóch blokach przedpołudniowym oraz popołudniowym. Codziennie jedne z nich odbywały się w terenie. Pod czujnym okiem terapeutów dzieci odwiedzały różne miejsca, np. muzeum etnograficzne, fabrykę cukierków, kręgielnię, stadion żużlowy oraz poszukiwały rozmieszczonych po całym mieście bachusików, atrakcji turystycznej Zielonej Góry. Przed każdymi zajęciami terenowymi dzieci brały udział w godzinnych przygotowaniach do terenu. Dowiadywały się wówczas niezbędne informacje i wskazówki na temat tego jakie zadania trzeba będzie wykonać podczas terenu. Po powrocie terapeuci oceniali poziom wykonania zadania oraz przyznawali dzieciom odznaki.

Natomiast zajęcia stacjonarne codziennie podejmowały inny temat. Było min. o asertywnym mówieniu „nie”, radzeniu sobie z dręczeniem, reagowaniem na zaczepki oraz o dobrej i złej tajemnicy. Dzieci na zakończenie zajęć otrzymywały kartę z krokami postępowania (wskazówkami) według których ćwiczyły daną umiejętność, a rodzice otrzymywali od terapeutów ustną informację zwrotną o postępach swojego dziecka.

Turnus, tradycyjnie już, zakończył się wspólną, tematyczną, przebieraną imprezą. Ta w Zielonej Górze nosiła nazwę „Kicz Party – czyli im gorzej, tym lepiej”. Sama impreza była wisienką na torcie, bowiem przygotowania do niej trwały cały tydzień i były dla nas, rodziców, okazją do wspólnych działań i dały nam wiele radości. Zresztą w ogóle te posiedzenia przy kawie, kiedy dzieci są na zajęciach, kiedy to można wspólnie i pośmiać się i popłakać, są dla mnie czymś, czego nie da się zwyczajnie zapomnieć. A w tym roku wyjątkowo chyba zapadną mi w pamięć.

Comments

comments