upgrade systemu

Doceniam coś.
Dostrzegam w czymś wartość.
Uznaję ją i wyrażam.

To właśnie oznacza dla mnie WDZIĘCZNOŚĆ.
Wdzięczność, do praktykowania której dzisiaj Cię zapraszam.

I nie chodzi mi o bieganie po kwiecistej łące, z rozwianymi włosami i wzniesionymi ramionami, w radosnym, dziękczynnym pląsie dla osiągnięcia spełnienia i ekstazy (choć nie widzę w tym nic złego )
Mam na myśli raczej upgrade swojego systemu operacyjnego w mózgu. Nasz mózg bowiem działa nadal według schematów, które wypracował podczas życia w jaskini. A te niestety dzisiaj często zawieszają nasz system – skupiają uwagę na wychwytywaniu zagrożeń i tego co nieprzyjemne (kije) a pomijając to, co przyjemne i miłe (marchewki).

Nasz przodek żył unikając kija i zdobywając marchewki. Uciekał więc przed drapieżnikami i agresją innych oraz poszukiwał pożywienia i okazji do przedłużenia gatunku. Jeśli nie udało mu się zdobyć tej marchewki, to rozglądał się za inną. Ale gdy nie udało mu się uniknąć choćby jednego kija, to wszystkie marchewki znikały na zawsze. Nic dziwnego zatem, że mózg człowieka pierwotnego nastawiony był na wychwytywanie zagrożeń.

Obecnie życie również balansuje pomiędzy unikaniem ciosów a łapaniem chwil szczęścia. Współczesne kije nie mają już jednak zębów i pazurów i nie czyhają na nas w kniejach. Pomimo tego nasz mózg nadal skanuje otoczenie w poszukiwaniu potencjalnego zagrożenia. Pomija przy tym odbieranie tego, co jest dobre, co działa, co się sprawdza (marchewek). Nie zatrzymuje się przy tym. Nie zachwyca. Bo wie, że i bez tych ochów i achów przetrwa.

Tyle, że dziś samo przetrwanie to za mało.
My chcemy żyć, czerpać z życia, smakować je i doznawać, a nie jedynie przedłużać gatunek.

I dlatego właśnie trzeba nam popracować nad nowszym oprogramowaniem. A praktyka wdzięczności jest doskonałym ku temu rozwiązaniem.

Dzięki niej możemy podkręcić w sobie opcję dostrzegania tego co mi służy, co działa, co odbieram jako cenne, wartościowe. Pomaga nam ona zauważać dobre doświadczenia. Skupiać na nich swoją uwagę. Uświadamiać je sobie. Doceniać. Odpowiadać na nie.

Wdzięczność pozwala nam śmigać na zupełnie innym poziomie.

Nawet na łące 😉

Comments

comments