pogotowie krawieckie

Mam w domu maszynę do szycia. Łucznik. Dostałam ją od siostry. To ona jest krawcową. Ja szyć nigdy się nie uczyłam lecz na własne potrzeby potrafię skrócić firanki lub podwinąć spodnie. Zdarza mi się nawet uszyć poszewkę na poduszkę. Bywa też jednak tak, że potrzebne przeróbki przekraczają moje umiejętności, że nie wspomnę już o uszyciu czegoś nowego, co ma ręce i nogi. Wtedy lecę do siory albo szukam pogotowia krawieckiego.

Podobnie w życiu.

Czasem tęsknimy za zmianą. Za tym, żeby było inaczej niż jest. Próbujemy coś przerabiać na własną rękę. Skracamy, odcinamy, sztukujemy, doszywamy. Udaje nam się zrobić krok na przód i sfastrygować sobie nowe postanowienia. Niestety, z biegiem czasu okazuje się, że całość jest szyta grubymi nićmi starych schematów i przekonań, co powoduje, że wszystko powoli zaczyna się pruć i wracać do punktu wyjścia.

Jeśli skutecznie chcemy przerobić swoją kreację trzeba nam przestać łatać i cerować. Trzeba nam zajrzeć w głąb, pod spód. Zacząć od podszewki. A to oznacza przyjrzenie się swoim przekonaniom. Filarom, na którym opieramy swoje postrzeganie świata i swoje działanie. Bazie, którą od urodzenia systematycznie każdy z nas budował z tego, czego doświadczał i w czym wzrastał. Może się okazać, że nasz własny, przez nas stworzony wzornik przestał nam pasować i to od niego trzeba zacząć przeróbkę.

Poszukiwania nowego wykrojnika, nowego wzoru to odkrywcza, uwalniająca i pasjonująca praca. Lubię towarzyszyć w niej ludziom. Sama, dzięki niej, stale dokładam coś do swojego wzornika. Bywam niczym ‘krawieckie pogotowie’. Prowadząc Warsztaty z Porozumienia pomagam kroić i odszywać zupełnie nowe kiecki i gangi, które leżą jak ulał.

Jeśli i Tobie jest za ciasno, w tym, w czym utknąłeś, nie wahaj się, poszukaj swojego ‘krawieckiego pogotowia’. Nie musisz sam ślęczeć nad owerlokiem, którego w dodatku możesz nie wiedzieć jak obsługiwać. Z pomocą fachowca możesz stworzyć odjechaną kreację.

Bo każdy problem, jak mawiał Edison, to tylko szansa w roboczym ubraniu.

Comments

comments